Wąwozy lessowe

Charakterystyczny element przyrodniczego krajobrazu w Kazimierzu Dolnym. Cisza, spokój, otoczenie dzikiej przyrody, powietrze nasycone wilgocią nawet w najbardziej upalne dni, wreszcie iście baśniowe widoczki. W sumie - znakomity punkt wycieczek rowerowych i wyjątkowych spacerów.

Wąwozy lessowe powstają w wyniku erozyjnego działania wody na specyficzny rodzaj skał osadowych. Typowe dla nich są płaskie dna i bardzo strome zbocza. Często można w nich bardzo dokładnie przyjrzeć się rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rosnących w pobliżu krzewów i starych drzew.

Rejon Kazimierza Dolnego jest wyjątkowo gęsto poprzecinany wąwozami lessowymi - wytyczono przez nie szlaki turystyczne, ustawiono tablice dydaktyczne. Tutejsze ściany miewają nawet parędziesiąt metrów wysokości. Przejście nie jest trudne, należy tylko liczyć się z możliwością napotkania powalonego pnia, plątaniny korzeni. Rodzaj podłoża powoduje, że w trakcie deszczu na dnie bardzo szybko tworzy się lepkie i ciężkie błoto - o tym warto pamiętać i założyć solidne obuwie.

Najpopularniejszym kazimierskim wąwozem z pewnością jest Korzeniowy Dół. Swoją sławę zawdzięcza bardzo poskręcanym, grubym korzeniom i fantastycznej kolorystyce - to efekt połączenia barw skał, miejscowej roślinności i specyficznego światła. Niektórzy uważają, że niektóre sceny w ekranizacjach powieści Tolkiena powinny były powstać właśnie tutaj. Z rynku do Korzeniowego Dołu można dojść idąc praktycznie cały czas prosto - ulicami Lubelską i Szkolną lub Nadrzeczną i Kwaskową Górą, aż przejdą w ul. Doły.

Z wąwozów lessowych w Kazimierzu Dolnym można wymienić choćby Granicznika, Plebankę, Wąwóz Niezabitowskich, Norowy Dół, Wąwóz Małachowskiego, Czerniawy, Wąwóz Piądłowskiego, Chałajowy Dół, Wąwóz Okalski i jeszcze wiele, wiele innych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz