Spichlerz przy Tyszkiewicza

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z kilku zachowanych renesansowych magazynów zboża w Kazimierzu Dolnym, reprezentujących manierystyczny styl architektoniczny. Choć w tym konkretnym przypadku podziwianie może być nieco utrudnione - zabytek od lat pozostaje w opłakanym stanie.

Spichlerz wybudowano prawdopodobnie w II połowie XVII stulecia. Pierwotnie miał 2 komory, w kolejnym stuleciu dodano kolejne, boczne komory. Niegdyś magazyn miał piętrową loggię - obecnie nie ma po niej śladu. Ze wzorowanego na kazimierskim kościele farnym szczytu ostała się tylko jedna ściana - północna. W 1984 roku zakończyła się jej rekonstrukcja, przeprowadzona pod kierunkiem Henryka Dąbrowskiego.

Z wiarygodnych historycznych źródeł wiadomo, że spichlerz posiadał bogatą dekoracją sgraffitową. Ozdoby tworzone przez odpowiednie zdrapywanie różnych warstw tynku wciąż czekają na stosowną konserwację i odsłonięcie.

W 1918 roku zachodnią komorę przerobiono - stała się integralną częścią nowo wybudowanego budynku mieszkalnego.

Mini przewodnik

Jeden z wielu zabytkowych magazynów zbożowych, wzniesionych w “Złotym Wieku Rzeczypospolitej” na obszarze kazimierskiego portu. Spichlerz architektonicznie reprezentował manierystyczny styl, posiadał bogatą dekorację sgraffitową. Niestety dziś jest w fatalnej kondycji, a znaczną część dawnego spichlerza w 1918 r. przerobiono na nowy budynek mieszkalny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja