Spichlerz Nowakowskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy spichlerz, wybudowany na terenie dawnego portu na tzw. Wyspie Spichrzów. Ten obszar powstał przez oddzielenie koryta Wisły od rzecznej łachy przez założenie śluzy. Zbożowy magazyn datuje się na XVII wiek, choć nie wyklucza się, że wzniesiono go w II połowie XVI stulecia.

Spichlerz Nowakowskiego miał pierwotnie dwie komory. Kiedy dla Rzeczypospolitej zakończył się Złoty Wiek, nieużytkowany i opuszczony magazyn zaczął niszczeć. Na przełomie XIX i XX stulecia ocalałe ściany wykorzystano do budowy dwóch mieszkań i pomieszczenie do inwentaryzacji.

Dziś można podziwiać zachowane fragmenty murów z masywnymi przyporami. Pozostałości po spichlerzu znajdują się po północnej stronie budowli - aktualnie lokale mieszkalne są własnością prywatną. Gospodarze oferują noclegi, więc niektórzy turyści będą mogli obejrzeć odnowione zabytkowe ściany od wewnętrznej strony.

Mini przewodnik

Zabytkowy magazyn na zboże, wzniesiony na kazimierskiej Wyspie Spichrzów między II połową XVI, a początkowymi dekadami XVII stulecia. Oryginalnie posiadał dwie komory. Spichlerz Nowakowskiego szybko zaczął niszczeć, do czasów współczesnych ocalała tylko część północnych ścian. Na przełomie XIX i XX wieku wykorzystano je do budowy budynku mieszkalnego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja