Spichlerz Król Kazimierz

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z 5 ocalałych do dzisiaj magazynów zboża wybudowanych w porcie na Wyspie Spichrzów w Kazimierzu Dolnym. Wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku, choć niektórzy datują jego powstanie na ponad 100 lat wcześniej.

Charakterystyczne manierystyczne ściany Króla Kazimierza - z obeliskami na szczycie - nieodmiennie kojarzą się z kazimierskim kościołem farnym. To podobieństwo to jak najbardziej celowy zabieg budowniczych.

Mniej więcej na początku XIX wieku opuszczony spichlerz przekształcono na potrzeby nowego browaru. II wojna światowa poważnie naruszyła konstrukcję - odbudowa (w celu otworzenia przetwórni owoców) zakończyła się dopiero w 1955 r., 10 lat po rozpoczęciu prac. W ich trakcie spichlerz powiększono o kolejną kondygnację, co wzbudziło spore kontrowersje wśród miłośników Kazimierza Dolnego i jego niepowtarzalnej architektury.

Aktualnie - od 2007 roku - zabytek jest integralną częścią luksusowego i nowoczesnego kompleksu hotelowego. Konieczne przeróbki, według projektu Tadeusza Michalaka, również nie przeszły bez echa - emocje wywołało nie tylko dobudowanie nowych budynków połączonych z Królem Kazimierzem, ale też ingerencja w bryłę dawnego spichlerza.

Mini przewodnik

Zabytkowy budynek, którego powstanie datuje się pomiędzy XVI a II poł. XVII stulecia. Jego szczyt - podobnie jak u większości spichlerzy w Kazimierzu - nawiązuje do miejskiego kościoła parafialnego. “Króla Kazimierza” wielokrotnie modernizowano, a remonty zakończone w 1955 i 2007 r. poważnie ingerowały w konstrukcję, wywołując protesty miłośników architektury.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja