Spichlerz Kobiałki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z przedstawicieli zespołu zabytkowych budynków, charakterystycznych dla krajobrazu Kazimierza Dolnego - dawnych spichlerzy. Spichlerz Kobiałki wybudowano w 1636 roku w renesansowym stylu.

Magazyn miał dwie główne komory, umieszczone na osobnych piętrach. Szczyt konstrukcji wieńczą liczne manierystyczne dekoracje. Charakterystyczna jest również szeroka loggia - otwarta na zewnątrz (dzięki 4 oknom) wnęka, którą transportowano zboże i przemieszczano się po spichlerzu.

Budynek do czasu odbudowy w połowie XIX wieku znajdował się w ruinie. Aktualnie w Spichlerzu Kobiałki funkcjonuje hotel z restauracją. Niegdyś stanowił własność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Jakieś 100 metrów od Spichlerza Kobiałki można natknąć się na ruiny mniejszego magazynu zboża, również wybudowanego w I połowie XVII stulecia. Miał dwie kondygnacje i dwie komory, z czasem budynek przystosowano na potrzeby mieszkalne. Ten spichlerz doszczętnie spłonął w 1976 roku.

Mini przewodnik

Jeden z najlepiej zachowanych zabytków z grona charakterystycznych dla Kazimierza Dolnego dawnych magazynów zbożowych. Renesansowy, dwukomorowy obiekt z szeroką loggią i wieloma manierystycznymi zdobieniami w części szczytowej, zbudowano w 1636 roku. Wprawdzie obrócił się w ruinę, to w XIX wieku przeszedł gruntowną, wierną rekonstrukcję. Dziś działa tu hotel.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja