Spichlerz Bliźniak

Magazyn zbożowy wybudowany na terenie dawnego portu, wystawiony prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. Niektórzy spekulują, że zabytkowy budynek jest jednak starszy i jest jednym z pierwszych murowanych spichlerzy w Kazimierzu Dolnym.

Ma o tym świadczyć choćby to, że jest absolutnie pozbawiony konstrukcyjnych nawiązań do kościoła farnego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła. Bryła bardziej przypomina średniowieczne spichlerze budowane w Gdańsku - ważnym partnerze handlowym Kazimierza nad Wisłą w tamtym czasie. Widoczna na szczycie konstrukcji data 1792 jest najprawdopodobniej termin jednej z kilku przebudów.

Bliźniak stoi w miejscu, gdzie niegdyś płynął strumień wpadający do łachy rzecznej, na której stała śluza portowa. Nazwa jest związana z podobnym magazynem, który niegdyś stał tuż obok. Drugi z Bliźniaków obrócił się w ruinę w XIX wieku i do dzisiaj nie pozostał po nim nawet kamień na kamieniu.

Aktualnie Spichlerz Bliźniak przystosowywany jest na potrzeby pensjonatu z kawiarnią, salą kinową oraz strefą spa&wellness.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytkowy magazyn, zbudowany oryginalnie w sąsiedztwie portowej śluzy - jeden z dwóch identycznych, choć po drugim nie ma już śladu. “Bliźniaki” wzniesiono pomiędzy XVI a XVII wiekiem. Wyróżnia go wygląd, bardziej przypomina średniowieczne spichlerze w Gdańsku niż miejscową farę. Po niedawnych pracach rekonstrukcyjnych magazyn przerobiono na pensjonat.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz