Ruiny zamku w Bochotnicy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nie tylko Kazimierz Dolny może poszczycić się pozostałościami po średniowiecznej twierdzy obronnej. Mniejszy - i zachowany w zdecydowanie gorszym stanie - zamek stoi również na wzgórzu w dolinie rzeki Bystrej, w pobliskiej Bochotnicy.

Gotycką budowlę wzniesiono prawdopodobnie w połowie XIV wieku na życzenie rodziny Firlejów. Pojawiają się również opinie, że zamek polecił wybudować Kazimierz Wielki tuż po tym, jak przez Lubelszczyznę przetoczyły się tatarskie hordy. Jeszcze inna wersja głosi, że w Bochotnicy mieszkała Esterka - żydowska kochanka króla, do której władca przychodził z zamku w Kazimierzu Dolnym specjalnym podziemnym tunelem. Istnieje jeszcze legenda, według której budowla kryje wielkie bogactwa. Pod koniec XV wieku Bochotnica stała się siedzibą niejakiej Katarzyny Zbąskiej - rozbójniczki, która seryjnie napadała na przejeżdżających w pobliżu kupców i szlacheckie siedziby - to fakt historyczny. Zbąska skazana za swoje czyny na wieczne potępienie, snuje się do dziś pośród ruin jako duch. Ponoć strzeże skarbów zebranych w licznych napadach - to już lokalne podanie.

Zamek nie należał do imponujących rozmiarem - miał prawdopodobnie wymiary 30×35 metrów. Mury wytyczone po nieregularnym owalu mogła otaczać głęboka fosa. Wewnątrz znajdowały się dwa budynki (mieszkalny i gospodarczy) i dziedziniec. Konstrukcja miała być pozbawiona wież.

Niestety - z niegdyś zapewne groźnej twierdzy pozostały tylko zniszczone fragmenty murów, w tym część ściany bramnej. W XVI wieku zamek przebudowano na arystokratyczną rezydencję. Potop szwedzki i kolejne wojny w XVII i XVIII stuleciu spowodowały, że budowla nie nadawała się do użytku, a kolejne plany jej odbudowy nigdy nie doszły do skutku.

Taki obraz bochotnickiej twierdzy wyłania się z badań archeologicznych. Według rycin i rysunków z XIX w., zamek w Bochotnicy mógł być znacznie większy i okazalszy. Brak śladów ma być związany z serią katastrof budowlanych spowodowanych osuwaniem się ziemi ze wzgórza.

Ruiny znajdują się wśród drzew, niedaleko ulicy Podzamcze w Bochotnicy. Nieopodal przebiega leśna droga, więc nie powinno być większych problemów z odnalezieniem resztek zamku rycerskiego.

Mini przewodnik

Liche pozostałości stosunkowo niewielkiej (wymiary 35×30 metrów) średniowiecznej twierdzy, choć ryciny z XIX w. przedstawiają dużo większy obiekt. Gotycki zamek wzniesiono w połowie XIV w., a ostatecznie opuszczony został w XVIII w. Z Bochotnickim fortem wiąże się wiele legend, od dotyczących Esterki aż do niewyobrażalnych skarbów rozbójniczki Katarzyny Zbąskiej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja