Kamienica Gdańska

Wybudowana w kazimierskim rynku pod koniec XVIII stulecia kamienica, która swoją nazwą nawiązuje do lat największej świetności Kazimierza Dolnego - XVI i XVII wieku. Wtedy to miasto było popularnie nazywane “małym Gdańskiem”, a z głównym polskim portem łączyły je intensywne kontakty handlowe, związane głównie z eksportem naszego zboża.

Kamienica Gdańska powstała w stylu barokowym. Niegdyś monumentalną bryłę wieńczył szczyt z łukiem. Spekuluje się, że pierwotnie pełniła rolę spichlerza. Wiadomo, że mieścił się tu magazyn, a budowlę na potrzeby mieszkalne przystosowano później, w trakcie jednej z licznych w historii konstrukcji przeróbek. Kamienicę Gdańską odbudowano z poważnych zniszczeń po II wojnie światowej.

Na jednej ze ścian wisi stalowy wizerunek koguta - znaku firmowego piekarni w Kazimierzu Dolnym. Wypieki w kształcie tych ptaków (przypominające podobno nieco rogaliki) związane są ponoć z jedną z kazimierskich legend. Otóż dawno temu pod Wietrzną Górą zamieszkał diabeł, któremu podobały się pogańskie obrzędy odprawiane w tutejszych lasach. Czart upodobał sobie pożywianie się miejscowymi kogutami. Upolował prawie wszystkie, jednak ostatni - stary i mądry - z pomocą chrześcijańskich duchownych przechytrzył diabła. Kiedy kogut dobrze się ukrywał, klasztorni mnisi poświęcili czarcią norę i wszystko wokół, dzięki czemu demon wyniósł się z miasta.

W podcieniu, za arkadami (które dobudowano w XX wieku) na ścianie powieszono tablicę pamiątkową, przypominającą postać Jana Wacława Karmańskiego (1887-1958). Ceniony malarz żył i tworzył w Kazimierzu Dolnym przez prawie 40 lat. Artysta mocno angażował się w promowanie miasta i propagowanie jego wyjątkowego piękna i niezwykłej atmosfery.

Kamienica Gdańska w Kazimierzu Dolnym została wpisana do rejestru zabytków w 1967 roku. Aktualnie funkcjonuje w niej również sklepik z pamiątkami.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz