Jatki koszerne

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Malowniczy drewniany budynek położony w centralnej części kazimierskiego Małego Rynku. Podobnie jak mieszcząca się nieopodal dawna synagoga, jatki koszerne przypominają o znaczącym wkładzie społeczności żydowskiej w historię i rozwój Kazimierza Dolnego.

Rytualny ubój zwierzyny spełniającej wszelkie liczne warunki koszerności i handel pozyskanym w ściśle określony sposób mięsem, przeprowadzono w tym punkcie miasta co najmniej od XVI wieku. Współczesny budynek jest wierną rekonstrukcją jatek koszernych wzniesionych w pierwszej połowie XIX stulecia - trzykondygnacyjny, kryty gontem, z wystającymi na rogach ze zrębów końcami desek. W 1942 r. Niemcy niemal całkowicie zniszczyli kazimierską dzielnicę żydowską.

Jatki koszerne w Kazimierzu Dolnym cieszą się statusem zabytku. Aktualnie również pełni funkcje handlowe - znajduje się w końcu na dawnym Placu Targowym, punkcie miasta od wieków dedykowanemu wymianie towarów i środków. Mieszczą się tu galeria i bazar.

Mini przewodnik

Wyjątkowa rekonstrukcja zabytku - XIX-wiecznej rzeźni, w której dokonywano uboju rytualnego. Oryginał prawie do fundamentów zburzyli Niemcy w 1942 roku. Swego czasu mięso z jatek koszernych stanowiło ważną część handlowego potencjału miasta. Drewniany budynek zrębowy z gontowym dachem stoi w centrum dawnego Placu Targowego. Dziś funkcjonuje tu bazar i galeria.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja