Góra Trzech Krzyży

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Golgota Kazimierza Dolnego, z oczywistych względów nazywana również Krzyżową Górą. Na w sumie niewielkim (90 m ponad dolinę Wisły) wzniesieniu nad miastem w 1708 roku mieszkańcy postawili 3 drewniane krzyże.

Ten czyn związany jest z epidemią cholery, która wybuchła na tych terenach na początku XVIII wieku. Zaraza pochłonęła wiele ofiar, a trzy krzyże nawiązujące do miejsca męki Chrystusa są doskonale widoczne ze wszystkich najważniejszych punktów w Kazimierzu Dolnym.

Poza miejscem pamięci, Góra Trzech Krzyży stanowi znakomity punkt widokowy. Wspaniałe widoki na miasto i przełomy największej polskiej rzeki na długo pozostają we wspomnieniach.

Wierzchołek i stoki górki objęte są ochroną - rosną tutaj rzadkie gatunki roślin, m.in astrowate omany, ostnice i krzewy wiśni karłowatej. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy schodzić z wytyczonej ścieżki.

Mini przewodnik

Przez niektórych nazywana Krzyżową Górą albo kazimierską Golgotą. Wszystko z powodu epidemii cholery, która dotknęła ten lubelski region w pierwszych latach XVIII wieku. W 1708 r. mieszkańcy Kazimierza Dolnego, na pamiątkę i ku przestrodze, ustawili na szczycie wzgórza nad kościołem 3 krzyże. Góra stanowi świetny punkt widokowy, występują tu chronione rośliny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja