Albrechtówka

Wzgórze, na którym mieści się jeden z najciekawszych punktów widokowych Kazimierza Dolnego. Wapienne wzniesienie znajduje się za dawnymi kamieniołomami, w dzielnicy Mięćmierz.

Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Małopolski Przełom Wisły, Równinę Radomską, dawny przysiółek flisacki czy letnisko - tutejsza zabudowa w znacznej części składa się ze starych chłopskich chałup, którym trudno odmówić swoistego uroku.

Na Albrechtówkę najłatwiej trafić idąc w górę Wisły wałem przeciwpowodziowym. Od kazimierskiego rynku to ok. 45 minut spokojnego spaceru.

Nazwa wzgórza pochodzi od nieco zniekształconego nazwiska Jana Albrychta - inżyniera kolejnictwa i właściciela kamieniołomu w Puławach, który w 1914 r. kupił okoliczną ziemię (razem ze wzniesieniem) od mieszkańców Mięćmierza. Postawił tu swojej rodzinie niezwykłą willę, wybudowaną z surowego kamienia wapiennego. Spacerując po Albrechtówce, do dziś można natknąć się na ruiny pięknego niegdyś domu oraz innych willi.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Niesamowity punkt widokowy, zlokalizowany na wzniesieniu niedaleko dawnych kamieniołomów. O urokach zakątka najlepiej świadczy fakt, iż w 1914 r. te tereny kupił Jan Albrycht - posiadacz kopalni odkrywkowej w Puławach i ceniony inżynier kolejowy. Wybudował tutaj piękną, wzniesioną wyłącznie z wapieni rezydencję. Jej klimatyczne ruiny wciąż stoją między drzewami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz