Co można robić na wczasach z dzieckiem w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny nie jest zbyt oczywistym wyborem na wypoczynkowy wyjazd razem z dziećmi. W końcu miasto najbardziej słynie z wielu efektownych zabytków, a zwiedzanie historycznych miejsc niejako z założenia wymaga ciszy, spokoju i stałej koncentracji. Niekoniecznie jest to coś, czym wykazują się przepełnione buzującą energią maluchy. Być może wycieczki po większości muzeów lepiej będzie zaplanować na początek i pod koniec dnia. Kiedy pociechy jeszcze nie będą znudzone albo już doskwierać im będzie zmęczenie i zaczną przysypiać w ramionach…

To oczywiście kwestia mocno indywidualna i rodzic sam najlepiej wie, co wzbudzi u dzieci autentyczne zainteresowanie, a czemu nie poświęcą uwagi dłużej niż przez 5 minut. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i okolicach ma aż siedem różnych oddziałów, więc coś ciekawego się w nich znajdzie. Dzieciaki zaczytujące się w książkach historycznych - od Cherezińskiej, przez Komudę, po Sienkiewicza - będą zafascynowane grodziskiem w Żmijowiskach. Zrekonstruowana prasłowiańska osada nie jest wprawdzie (jeszcze?) żywym skansenem, to wyeksponowane relikty mają ogromną wartość, a informacji do odczytania przez czytniki QR przygotowano sporo. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość przeprowadzenia ciekawych warsztatów: lepienia garnków, bicia monet itd.

Życie w dawnym, niemal niepraktykowanym już dzisiaj stylu można poznać też w Siedlisku Małgorzaty - prywatnym ekomuzeum. W dobie smartfonów i tabletów możliwość pracy w wiejskiej pasiece, tkania na stareńkim krośnie z kołowrotkiem czy przymierzenia ludowego stroju to niewątpliwie pociągająca egzotyka. Szczególnie w oczach najmłodszych pokoleń. Ciekawą ofertę posiada edukacyjno-warsztatową posiada również kazimierska Manufaktura Muzealna. Zajęcia pozwalają zdobyć nowe umiejętności, a także lepiej poznać przyrodę, historię i kulturę regionu.

Zawsze znakomitym sposobem na spożytkowanie dziecięcej energii jest sport, a Kazimierz Dolny posiada w tym zakresie niemałe możliwości. Na piesze wyprawy bądź marsze z kijkami najlepsze są tutejsze wąwozy lessowe - długie, głębokie, z potężnymi korzeniami drzew, co gwarantuje wprost czarodziejski klimacik. Sieć szlaków rowerów z prawdziwego zdarzenia ma dopiero powstać, za to wodniacy w kajakach i innych żaglówkach dzięki Wiśle będą mieli sporo do roboty. W mieście jest też park linowy, posiadający zarówno trasy dla maluchów, jak też o wiele bardziej wymagające warianty. Niewątpliwie lokalnym centrum aktywnego wypoczynku jest całoroczny ośrodek Nart-Sport w Rąblowie: zimą stacja narciarska z pięcioma stokami, latem kompleks basenowy w minimalistycznej, kameralnej wersji.

Na koniec krótko o pewniaku, na których nie zawiódł się jeszcze żaden dzieciak - rąblowskim zespole parków miniatur i labiryntów. Przyjazd tutaj to bardzo dobry i sprawdzony sposób, by razem z milusińskimi zaznać rozrywki na niezłym poziomie. Pięćdziesiąt modeli drewnianych budowli z Lubelszczyzny - w tym część istniejących już tylko na zdjęciach i w opisach - oraz pomysłowe, pełne najróżniejszych wyzwań ścieżki do przejścia. Jedyne, co może popsuć doskonałą zabawę, to fatalna pogoda.

Kazimierz Dolny nie jest żadnym Disneylandem, ale z pewnością dostępne w mieście i jego najbliższej okolicy atrakcje jak najbardziej są w stanie zapewnić dzieciom mnóstwo czystej radochy. A przy okazji przekazać im odrobinkę przydatnej, poszerzającej myślowe horyzonty wiedzy.

Dodano: 2016-10-18
Komentarze (0)
Dodaj komentarz